Sklep z kosmetykami w Pijalni Wód Mineralnych

Sklep z kosmetykami Iwoline usytuowany jest w centrum Iwonicza-Zdroju. Mieści się w zabytkowym budynku - Pijalni Wód Mineralnych - który odwiedzają liczni kuracjusze, przebywający w Uzdrowisku Iwonicz. To wyjątkowe miejsce, nie tylko ze względu na oryginalną fasadę i aranżację wnętrza.



Dlaczego sklep firmowy Iwoline znajduje się w tak charakterystycznym obiekcie? Warto poznać nieco historii…



Wody lecznicze w Uzdrowisku Iwonicz



Iwonicz-Zdrój to największe i najstarsze uzdrowisko na Podkarpaciu. Jego największym bogactwem naturalnym są wody lecznicze, które od stuleci służyły leczniczym kąpielom i kuracjom pitnym. Iwonickie wody lecznicze należą do wód typu chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowych, jodkowych, termalnych z zawartością wolnego dwutlenku węgla. Ich lecznicze walory opisał już w 1578 roku Wojciech Oczko, lekarz króla Stefana Batorego.



Wykorzystuje się je w leczeniu schorzeń, szczególnie o charakterze przewlekłym, a także w rehabilitacji i profilaktyce. Pacjentom uzdrowiska zalecane są kąpiele lecznicze, inhalacje, okłady oraz kuracje pitne, na które Uzdrowisko zaprasza właśnie do Pijalni Wód Mineralnych, usytuowanej przy Placu Karola i Józefa.



Trochę historii



W czasie spaceru po Iwoniczu-Zdroju nie sposób przeoczyć Placu Karola i Józefa. Usytuowany w centrum uzdrowiska przy deptaku, jest jednym z ulubionych miejsc turystów i kuracjuszy, którzy chętnie fotografują się na tle znajdujących się tam trzech historycznych obiektów. 



Dwa z nich to najcenniejsze zabytki małej architektury Iwonicza-Zdroju. Pierwszy to XIX pawilon, który niegdyś pełnił funkcję całorocznej pijalni. Powstał nad Źródłem Józefa, czyli źródłem szczawy żelazistej, którą wykorzystywano w kuracjach pitnych.  Z końcem lat 60 XX wieku źródła zanikły… obiekt jednak pozostał, na stałe wpisując się w historyczną architekturę Iwonicza-Zdroju oraz zachowując w pamięci mieszkańców i kuracjuszy nazwę źródła. 



Obok dumnie prezentuje się pawilon „Źródło Karola i Amelii”, w którym również niegdyś istniała letnia pijalnia, a woda ze źródła zaopatrywała zakład kąpielowy, służyła do butelkowania i produkcji soli jodowej, a także dała początek restauracji uzdrowiska.



Pijalnia Wód Mineralnych Pijalnia Wód Mineralnych



Trzeci z obiektów, najbardziej okazały i jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Iwonicza-Zdroju, to Pijalnia Wód Mineralnych, wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta z arkadami w fasadzie frontowej oraz bocznych. To jeden z pierwszych obiektów uzdrowiskowych, wybudowany w 1837 roku z inicjatywy Karola hr. Załuskiego, tego samego, który wraz z żoną Amelią jest patronem sąsiedniego pawilonu. 



Rodzinę Załuskich uważa się za twórców naszego Uzdrowiska. Słusznie, bo choć walory wód mineralnych i doskonały klimat doceniano już w XVII wieku, to dynamiczny rozwój z powstaniem pierwszego zakładu kąpielowego i pensjonatów zawdzięczamy właśnie Załuskim. To w XIX w. ówcześni właściciele nadali Iwoniczowi charakter europejskiego kurortu, który - mimo modernizacji - swoją wyjątkową atmosferę i urok zachował do dziś.



Pijalnia Wód Mineralnych Pijalnia Wód Mineralnych



Pijalnia Wód Mineralnych w Iwoniczu-Zdroju



We wnętrzu stylizowanym na oranżerię, ozdobionym oryginalnymi motywami florystycznymi, które pozwalają poczuć się jak w klasycystycznym ogrodzie, można skosztować leczniczych wód, z których słynie Iwonicz-Zdrój. Zalecona przez lekarza kuracja pitna (krenoterapia) jest odpowiednio dobrana do stanu zdrowia pacjenta. Ale z dobroczynnych właściwości wód mineralnych skorzystać mogą też turyści, w trakcie spaceru po Iwoniczu-Zdroju. Tablice informacyjne w Pijalni Wód Mineralnych, opisujące właściwości dostępnych wód, pozwolą im wybrać rekomendowaną dla nich wodę, którą mogą wypić na miejscu lub kupić w butelce.  Wody dostępne w Pijalni wpływają dodatnio na regulację przemiany materii, oraz stanowią bogate źródło uzupełnienia organizmu w lecznicze składniki mineralne. 



Pijalnia Wód Mineralnych Pijalnia Wód Mineralnych



Wodę wydobywamy z własnych odwiertów. Woda pobrana z odwiertów, usytuowanych blisko centrum uzdrowiska, znajduje swoje zastosowanie właśnie w kuracjach pitnych i kąpielowych. Wody o wyższej zawartości składników mineralnych stałych, które wydobywamy w oddalonej zaledwie o 3 km od centrum Iwonicza-Zdroju Lubatówce, używane są do produkcji soli jodobromowej iwonickiej, a także do naszych unikatowych kosmetyków Iwoline.



Kosmetyki uzdrowiskowe na bazie wody z Iwonicza-Zdroju



Krystaliczna czystość tych wód to ich główna zaleta. Dzięki niej stanowią idealną bazę dla kosmetyków Iwoline. Nie bez znaczenia są też znajdujące się w niej minerały, które przywracają równowagę skórze i wpływają pozytywnie na poprawę jej kondycji. Kosmetyki z wodą termalną zaleca się osobom posiadającym cerę wrażliwą, naczynkową, suchą, lub tłustą. Zawarte w iwonickiej wodzie termalnej minerały koją skórę i wspomagają  procesy metaboliczne, dzięki czemu łagodzą podrażnienia skóry i podnoszą stopień jej nawilżenia, odbudowują warstwę ochronną naskórka, wspomagają naturalny system obrony przed wolnymi rodnikami i opóźniają proces starzenia skóry.



Przyznacie, że Pijalnia Wód Mineralnych wydaje się być najlepszym miejscem na ekspozycję kosmetyków uzdrowiskowych, w których moc wód iwonickich można poczuć w każdej kropli…



Pijalnia Wód Mineralnych
Plac Karola i Józefa 2
38-440 Iwonicz Zdrój

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

+48 13 430 85 59

Masz pytania?
Zadzwoń!

Wysyłka zamówienia

Zamówienia wysyłamy
w dni robocze.

Darmowa dostawa

Po przekroczeniu
wartości zamówienia 250 zł

Zwroty

Możliwość zwrotu
do 14 dni